Częste pytania

Jak wygląda pierwsza wizyta u seksuologa?

Pierwszą wizytę zwykle można potraktować jako spotkanie konsultacyjne, podczas którego Klient przedstawia swoje trudności, powody zwrócenia się o pomoc, czasami zbierany jest także wywiad seksuologiczny. Pozwala to znaleźć przyczyny problemów, określić optymalne metody i czas terapii, leczenia. Wybierając się do seksuologa możesz spodziewać się pytań dotyczących domu rodzinnego, twojego rozwoju psychoseksualnego. Specjalista będzie chciał porozmawiać także o Twoich doświadczeniach erotycznych, aktualnym związku (jeżeli masz partnera/partnerkę). Bardzo ważne jest także by Pacjent jak najdokładniej opisał problem, który spowodował, że zdecydował się poszukać pomocy. Ponieważ dysfunkcje seksualne mogą wiązać się ze stanem zdrowia, kolejnym tematem mogą być aktualne schorzenia, przyjmowane leki, uzależnienia. Psycholog seksuolog nie wykonuje żadnych badań fizykalnych, ale może odesłać Cię na konsultacje do odpowiedniego specjalisty, androloga, ginekologa, neurologa itd.

Jak wygląda proces terapeutyczny?

Psychoterapie indywidualną w moim gabinecie rozpoczyna spotkanie konsultacyjne, podczas którego Klient przedstawia swoje trudności, powody zwrócenia się o pomoc, zbierany jest także wywiad psychologiczny/seksuologiczny. Pozwala to określić optymalne metody i czas pracy terapeutycznej.

Co to jest Kontrakt Terapeutyczny i kiedy jest zawierany ?

Po spotkaniu konsultacyjnym zawierany jest z Klientem kontrakt terapeutyczny, który określa problem i cel terapii oraz warunki współpracy: częstotliwość sesji, przewidywany czas trwania terapii. Określone zostaje również, w jaki sposób Klient może odwołać sesję, oraz kiedy następuje zakończenie, a kiedy przerwanie terapii.

Jak często odbywają się Sesje Terapeutyczne ?

Terapia odbywa się zazwyczaj z częstotliwością jednego – dwóch spotkań w tygodniu, trwających 50 minut.

Czy terapia może odbywać się w domu pacjenta ?

Zwykle sesje terapeutyczne odbywają się w neutralnym dla Klienta miejscu (gabinet terapeutyczny). W szczególnych przypadkach (unieruchomienie pacjenta, przewlekła choroba, długotrwały pobyt w szpitalu) terapia może odbyć się w miejscu przebywania pacjenta. Istnieje również możliwość konsultacj/terapii on-line (przy użyciu komunikatora skype).

Co jeśli okaże się, że mój problem leży poza kompetencją Terapeuty ?

Staram się udzielać profesjonalnej pomocy, zgodnie ze swoja wiedzą oraz najnowszymi wiadomościami.
Jeśli okazałoby się, że Klient wymaga pomocy innego specjalisty, wtedy zostanie on skierowany do osoby, która będzie w stanie mu pomóc.

Czym różni się terapia krótkoterminowa (CBT) od długoterminowej ?

Terapia krótkoterminowa, nastawiona jest na rozwiązanie konkretnego problemu trwa ok. 20 sesji, natomiast terapia długoterminową, lecząca poważniejsze problemy i zaburzenia trwa zazwyczaj od kilku nawet do kilkudziesięciu miesięcy. Terapeuta wraz z Klientem na pierwszych spotkaniach ustalają na jaki rodzaj terapii zostanie zawarty kontrakt. W swojej pracy posługuję się terapią krótkoterminową, w oparciu o techniki poznawczo-behawioralne.